Az esemény időpontja:

2024-10-30 18:00:00

A függetlenség ereje és ára: színházépítés, kabaré és közéleti szerepvállalás széllel szemben


Teljes ár: 2 900 Ft + áfa (bruttó: 3 683 Ft) | További kedvezmények

Amennyiben ön Pártoló tag, kérjük a tagsag@hvg.hu címen jelentkezzen.


Ezen a különleges beszélgetésen négy kiemelkedő művész osztja meg gondolatait a független színház világáról, a művészet és a társadalmi felelősségvállalás összefonódásáról, valamint a közéleti szerepvállalás kihívásairól. 


A beszélgetés középpontjában az a kihívás áll, amelyet a független színház fenntartása és működtetése jelent a mai világban. Horváth János Antal, a Loupe Színházi Társulás művészeti vezetője, valamint Molnár Áron és Lengyel Tamás alapítók nemcsak a művészi kreativitásról beszélnek, hanem arról is, hogy a független működés gyakran széllel szembeni küzdelmet jelent a gazdasági és politikai nyomással szemben. A függetlenség ára sok esetben nem csupán az anyagi erőforrások hiánya, hanem az a bátorság, hogy a művészek szembe merjenek menni az elvárásokkal, és olyan előadásokat hozzanak létre, amelyek fontos társadalmi kérdéseket feszegetnek.


A színház- és kabaréépítésen túl a közéleti szerepvállalás is fontos téma lesz: Molnár Áron és Rainer-Micsinyei Nóra személyes példákon keresztül mutatják be, hogyan lehet a művészetet eszközként használni társadalmi változások előmozdítására. 


A beszélgetés különlegességét az adja, hogy a résztvevők megosztják tapasztalataikat arról, hogyan képesek a művészi hitelességet fenntartani olyan környezetben, ahol a közéleti szerepvállalás gyakran komoly kihívásokkal jár. Szó esik arról is, hogy miként lehet a művészet erejét felhasználni a társadalmi párbeszéd ösztönzésére, és hogyan lehet a független alkotói folyamatot megvédeni a mind a közönség, mind a politikai közeg részéről jelentkező elvárásokkal szemben,.


Beszélgetések a HVG szerkesztőivel és vendégeikkel világról, gazdaságról, közéletről, közérzetről, jövőről és kultúráról, kéthetente az Eötvös10 Művelődési Házban.


Program Program nyomtatása

17:30 18:00 REGISZTRÁCIÓ

18:00 18:05 MEGNYITÓ

Gergely Márton

18:05 18:15 Beszéljünk a címlapokról!

Gergely Márton

18:15 18:50 Beszélgetés a meghívott előadókkal

Molnár Áronnal és Rainer-Micsinyei Nórával beszélget Gergely Márton és Matalin Dóra

18:50 19:30 Beszélgetés a meghívott előadókkal

Horváth János Antallal és Lengyel Tamással beszélget Gergely Márton és Matalin Dóra

Előadók

Gergely Márton


Gergely Márton a HVG felelős szerkesztője, 2017-ben igazolt a kiadóhoz, hogy a hvg.hu stábját erősítse. Történelmet és médiatudományokat tanult az ELTE-n és Hamburgban. Rendszeres szerzője volt a Magyar Narancsnak és a berlini „die tageszeitung” napilapnak. A Népszabadság bezárásakor a lap főszerkesztő-helyettese. Kétszeres Minőségi Újságírás-díjas szerző, 2022. óta a bécsi székhelyű Nemzetközi Sajtóintézet felügyelőbizottsági tagja.


Horváth János Antal


Loupe Színházi Társulás, alapító, művészeti vezető, rendező, író

Horváth János Antal 1993-ban született Budapesten, drámaíró, rendező és forgatókönyvíró. Tanulmányait a Színház- és Filmművészeti Egyetemen filmdramaturg szakon végezte, és azóta számos színházi és filmes projektben vett részt. Dramaturgként, forgatókönyvíróként és rendezőként dolgozott különböző színházaknál, többek között a Pesti Magyar Színháznál és a Móricz Zsigmond Színháznál. Munkái között szerepeltek dokumentumfilmek, játékfilmek, valamint több színpadi mű írói és rendezői feladatai. Horváth több hazai és nemzetközi díjat is nyert, és elismert tagja a színházi és filmes szakmának. Nyelvismerete kiterjed a spanyolra, angolra és oroszra, ami több nemzetközi együttműködésben is segítette.


Lengyel Tamás


Lengyel Tamás Budapesten látta meg a napvilágot 1977. szeptember 7-én. Fiatal éveit Budapesten töltötte, a középiskolát is itt végezte. 1992-től 1996-ig a Radnóti Miklós Gimnázium tanulója volt, majd itt is érettségizett le. A középiskola elvégzése után felvételt nyert Színház és Filmművészeti Egyetemre. Osztályvezetője Marton László, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színházrendező volt. 1999-ben lépett először színpadra a Pesti Színházban A nagy szemérmetlenség: Oscar Wilde három pere című darabban. 2001-től 2007-ig a Radnóti Miklós Színház tagja volt. 2008-ban csatlakozott a Budapesti Kamaraszínházhoz. 2011-2017 között a Vígszínház tagja, 2017-től szabadúszó. Rendszeres szereplője a Rádiókabarénak.


Matalin Dóra


újságíró HVG

Matalin Dóra a HVG újságírója. A Berzsenyi Dániel Gimnáziumban érettségizett, majd a Színház- és Filmművészeti Egyetem televízió műsorvezető, rendező szakára járt. 2021-ben csatlakozott a HVG-hez, korábban a Népszabadság, majd az Index munkatársa volt. Cikkeivel leginkább a HVG Szellem és Portré rovataiban lehet találkozni.


Molnár Áron


Molnár Áron vagyok, színész, aktivista és ez a két dolog nagyon szépen megfér egymás mellett. Hat évig voltam a Vígszínház tagja, négy éve vagyok szabadúszó. 2018 februárjában alapítottam a noÁrt. A noÁr eleinte “csak” egy zenei formáció volt, mostanra viszont egy dinamikusan fejlődő mozgalommá nőtte ki magát. Felelősnek érzem magam abban, hogy milyen lesz a társadalom, amiben a jövő generációja felnő és múlik rajtam az is, hogy Magyarország, egy nyitottabb és szabadabb országgá válik, ahol kritikusan gondolkozni és cselekedni állampolgári kötelességünk lesz.

A noÁr mozgalomban a kreatív rész az én asztalom: számok, klipek, akciók, mozgósítás. Akkor vagyok igazán boldog, amikor ezt csinálhatom!


Rainer Micsinyei Nóra


Színésznő, humorista


Az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban érettségizett. 2007–2008 között a Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakközépiskola tanulója volt, ahol színész II. képesítést szerzett. 2008–2013 között a Kaposvári Egyetem színművész szakos hallgatója volt. Tanárai voltak: Jeles András, Mohácsi János, Kocsis Pál, Rusznyák Gábor, Réthly Attila. Az egyetemi gyakorlatát a székesfehérvári Vörösmarty Színházban, a Centrál Színházban, a Budaörsi Játékszínben és a Jurányi Inkubátorházban töltötte. 2013–2015 között a Szputnyik Hajózási Társaság tagja volt.


Helyszín

Eötvös10 Művelődési Ház
1067 Budapest, Eötvös utca 10.


A szeminárium/konferencia részvételi díja: 2900 Ft+áfa/fő  A részvételi díj tartalmazza az eseményhez kapcsolódó  egyéb kiadvány árát.  Kedvezmények: HVG-klubkártya tulajdonosok: -25% Diákkedvezmény (kizárólag magánszemélyként vehető igénybe, és csak az igazolvány tulajdonosa jogosult a kedvezményre): -25% HVG Pártoló Tagság: -25% Csoportos részvétel: 5 fő jelentkezése esetén, -20% kedvezményt adunk. (Csoportos jelentkezés esetén egy, összevont számlát állítunk ki.)  Minden további résztvevő esetén -20% kedvezményt adunk. (Csoportos jelentkezés esetén egy, összevont számlát állítunk ki.)  A fent jelölt kedvezmények nem összevonhatók.  Több kedvezmény esetén, a jelentkezők számára a legkedvezőbbet érvényesítjük.  Regisztrációval és számlázással kapcsolatos kérdésekben, kérjük írjon a konferencia@hvg.hu címre.  Cégre szabott, kihelyezett képzések szervezését is vállaljuk - bővebb információ kérése: konferencia@hvg.hu!  Lemondás: Az eseményre való jelentkezés lemondása az esemény időpontja előtt legfeljebb 3 (három munkanappal, kizárólag írásban, a konferencia@hvg.hu e-mail címre eljuttatott levélben mondható le jogkövetkezmény nélkül. 3 (három) munkanapon belüli lemondás esetén a megrendelő a részvételi díj 50%-át köteles a szolgáltatónak megfizetni.  A programváltoztatás jogát fenntartjuk.


Szeretnél értesülni hasonló témájú rendezvényeinkről, early bird akciókról, kedvezményekről?

Igen, feliratkozom
Nem, talán majd máskor